Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Aktualności

Workshop “Pediatric Endourology for Stone Management: What is new in 2023?” 17 lipca 2023 00:28

W imieniu organizatorów  Workshop “Pediatric Endourology for Stone Management: What is new in 2023?” organizowanego przez Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym i CMKP w dniach 12-13.10.2023  serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Spotkaniu. 

 

Zaproszenie są goście z całego świata i wybitni specjaliści z Polski zajmujący się leczeniem małoinwazyjnym różnych schorzeń u dzieci.  Będziemy pokazywać 'na żywo' zabiegi nie tylko kamicy ale i endoskopowego leczenia megaureterów czy pęcherza neurogennego. W sesjii semi-live prezentowane będą filmy z cystoskopii pokazujące obraz cystitis cystica i metaplazję pęcherza u dzieci.

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: Workshop “Pediatric Endourology for Stone Management: What is new in 2023?”

 

Z wyrazami szacunku

dr hab. n. med. Beata Jurkiewicz, prof. CMKP

Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej CMKP

SW
workshop-pediatric-endourology-for-stone-management-what-is-new-in-2023.pdf
XIX GDAŃSKIE WARSZTATY NEFROLOGICZNE ‘2023 04 czerwca 2023 08:53

W dniach 2-3 czerwca 2023 jak od wielu lat mieliśmy przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w Gdańskich Warsztatach Nefrologicznych.
 
Jak zawsze Warsztaty były okazją do wysłuchania wspaniałych wykładów, raportów z prowadzonych badań wieloośrodkowych i propozycji nowych projektów.
Wszystko to w pięknym Gdańsku, we wspaniałej atmosferze sprzyjającej rozwojowi naukowemu i zawieraniu nowych znajomości.
 
Wielkie podziękowania i gratulacje dla Pani Profesor Aleksandry Żurowskiej, dr Ilony Chudzik i całego Zespołu Katedry i Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za idealnie skomponowany program, perfekcyjną organizację i stworzenie kolejny raz niezwykłego klimatu Warsztatów.
PANI DR HAB. MAŁGORZATA MIZERSKA-WASIAK POLSKĄ KANDYDATKĄ DO ZARZĄDU ESPN 25 maja 2023 09:30

Szanowni Państwo,
 
W tym roku swoją misję w Zarządzie Europejskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej kończy Pani Profesor Dorota Drożdż. Nie sposób wymienić wszystkich zasług Pani Profesor dla polskiego środowiska nefrologów dziecięcych.
Jest niezwykle ważne, żeby nasze środowisko miało swojego przedstawiciela w Zarządzie Głównym ESPN w kolejnych latach.
 
Polskim kandydatem do Zarządu ESPN będzie Pani dr hab. n. med. Małgorzata Mizerska-Wasiak z Katedry i Kliniki Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Sylwetki i dokonań Pani Docent nie trzeba nikomu przedstawiać, jest uznanym w skali światowej autorytetem w zakresie badań nad nefropatią IgA i zapaleniem naczyń związanym z IgA.
Pani Docent koordynuje bardzo liczne badania międzyośrodkowe (w tym ogólnopolski rejestr PolGIgANkids), uczestniczy także w wielu prestiżowych badaniach międzynarodowych, jest członkiem grup roboczych ESPN (Glomerular diseases i Inherited renal disorders).
Jesteśmy przekonani, że obecność Pani Docent w Zarządzie Głównym ESPN przyniesie wiele korzyści naszemu środowisku i otworzy nowe możliwości także młodym polskim nefrologom.
 
Gorąco zachęcamy do głosowania na dr hab. n. med. Małgorzatę Mizerską-Wasiak.
Tych z Państwa, którzy nie są członkami ESPN, zapraszamy do zapisywania się do naszego europejskiego towarzystwa (i oddawania głosów).
Zwracamy się także z gorącą prośbą o promowanie kandydatury Pani Docent u Państwa zagranicznych przyjaciół i współpracowników.
Poinformujemy Państwa, kiedy pojawi się możliwość oddania głosu.
Współpraca PTNFD z czasopismami medycznymi 06 maja 2023 11:33

Szanowni Państwo,

Drodzy Członkowie PTNFD,

Drodzy Młodzi Nefrolodzy,

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej nawiązało oficjalną współpracę z czasopismem Pediatria i Medycyna Rodzinna

 

Pediatria i Medycyna Rodzinna, której pierwszy numer ukazał się w 2005 roku, ma ugruntowaną pozycję na rynku wydawnictw medycznych. Jest to recenzowane międzynarodowe czasopismo naukowe, publikujące prace oryginalne, poglądowe i kazuistyczne stanowiące istotny wkład w rozwój pediatrii i medycyny rodzinnej. 

Pismo jest adresowane do szerokiego kręgu odbiorców związanych z medycyną rodzinną. Wśród nich są osoby prowadzące badania naukowe w dziedzinie pediatrii, podstawowej opieki zdrowotnej i w dziedzinach pokrewnych, pediatrzy, lekarze rodzinni, interniści i inni specjaliści zatrudnieni w podstawowej opiece zdrowotnej, jak również lekarze w trakcie specjalizacji i studenci. 

 

Redaktor naczelnyProf. dr hab. n. med. Anna Jung.

 

Czasopismo jest indeksowane w bazach: EMBASE, Web of Science, Scopus, Google Scholar, Index Copernicus, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, POL-index, Polish Scientific Journal Database, Polska Bibliografia Lekarska (Polish Medical Bibliography)

 

Link do strony Czasopisma: Pediatria i Medycyna Rodzinna

 

Równocześnie przypominamy, że  Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej jest patronem Forum Nefrologiczne - Edukacja

 

'Forum Nefrologiczne - Edukacja' to kwartalnik służący poszerzaniu praktycznej wiedzy z zakresu nefrologii i leczenia nerkozastępczego. Do podstawowych działów czasopisma należą: nefrologia kliniczna, hemodializa, dializa otrzewnowa, transplantologia i pielęgniarstwo nefrologiczne. Radę Naukową tworzą wybitni specjaliści w dziedzinie nefrologii z wielu ośrodków w kraju. Czasopismo jest skierowane do lekarzy nefrologów, internistów, pielęgniarek nefrologicznych oraz wszystkich innych osób zainteresowanych tą tematyką.

 

Czasopismo wydawane pod patronatem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Nefrologicznych.

 

Redaktor Naczelny: prof. dr hab. n. med. Bolesław Rutkowski

 

Link do strony Czasopisma: Forum Nefrologiczne - Edukacja

 

Gorąco zachęcamy do czytania Czasopism oraz publikowania w Czasopismach objętych patronatem PTNFD!

55TH ANNUAL SCIENTIFIC MEETING OF THE EUROPEAN SOCIETY FOR PAEDIATRIC NEPHROLOGY 06 maja 2023 11:18

Szanowni Państwo,

 

Gorąco zachęcamy do udziału w tegorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej.

 

Spotkanie odbywa się w bezzpośrednim sąsiedztwie Polskie - w pięknym Wilnie w dniach 28 września do 1 października 2023r.

 

Warto skorzystać z okazji i wybrać się do Wilna. Szczególnie zachęcamy do udziału Młodych Nefrologów!

 

Link do strony Konferencji: 55th Annual ESPN Scientific meeting

 

Link do podstrony z rejestracją: Rejestracja

 

Program Konferencji: https://espn2023.org/wp-content/uploads/2023/04/ESPN_2023_PROGRAM.pdf

 

Do zobaczenia w Wilnie!

Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej patronem 18th Warsaw International Medical Congress 19 kwietnia 2023 16:28

Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej objęło patronatem konferencję dla studentów medycyny i młodych lekarzy 18th Warsaw International Medical Congress odbywającą się w Warszawie w dniach 21-23 kwietnia 2023.

Konferencja WIMC to jedna z największych konferencji studenckich w Europie.

Na konferencji prezentowane są prace studentów i młodych lekarzy z Polski i wielu innych krajów.

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony Konferencji: 18th Warsaw International Medical Congress

Życzenia Świąteczne 07 kwietnia 2023 09:37

Szanowni Państwo,
Drodzy Członkowie Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej,

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu i Państwa Najbliższym odpoczynku od zgiełku codzienności, spokoju i radości. Niech ten wyjątkowy czas napełni Państwa serca otuchą i nadzieją oraz pozwoli przezwyciężyć nawet największe trudności.


Zarząd Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej

Warsztaty Młodych Nefrologów 23 marca 2023 21:15

Szanowni Państwo,W trakcie najbliższej XX Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej odbędą się Warsztaty Młodych Nefrologów. Tytuł tegorocznych warsztatów: „Mój pacjent z ZUM o nietypowym przebiegu – trudności diagnostyczne, terapeutyczne, powikłania”. Serdecznie zachęcamy młodych nefrologów do przesyłania interesujących opisów przypadków pacjentów z zakażeniami układu moczowego. Prosimy o nadsyłanie streszczeń prezentacji przypadków do dnia 01 kwietnia 2023 roku na adres mailowy: fmn@ptnfd.orgRównocześnie, zgodnie z regulaminem Forum Młodych Nefrologów ogłaszamy konkurs na „Najlepszą Pracę Opublikowaną Przez Młodego Naukowca Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej” w roku 2022. Prace (w formie plików .pdf) wraz z punktacją (IF i punkty MNiSW) należy przesyłać na adres: fmn@ptnfd.org do dnia 1 kwietnia 2023.Przypominamy także o zapisywaniu się do Forum Młodych Nefrologów Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (FMN PTNFD). Do FMN PTNFD może wstąpić każdy członek PTNFD, który nie ukończył 40 roku życia i ma opłacone składki członkowskie. Aby wstąpić do Forum należy wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: fmn@ptnfd.org. Zachęcamy także do odwiedzenia zakładki Forum Młodych Nefrologów na stronie internetowej PTNFD (https://www.ptnfd.org/forum-mlodych-nefrologow) oraz dołączania do grupy Forum Młodych Nefrologów na Facebooku:https://www.facebook.com/groups/820689285170618Ponadto w tym roku istnieje także możliwość zwolnienia z opłaty konferencyjnej dla osób aktywnie biorących udział w Konferencji - wraz z wysłanym streszczenie lub po zakwalifikowaniu streszczenia na Konferencję proszę o przesłanie podania o zwolnienie z opłaty zjazdowej.Szczegóły dotyczące Warsztatów, przygotowania streszczeń na Warsztaty oraz konkursu w załączniku.Zapraszam także na stronę Konferencji - https://www.ptnfd2023.pl/Z poważaniem,Maria DanielKatedra i Klinika Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznegotel. 696 477 117

Światowy Dzień Nerek 10 marca 2023 09:00

Szanowni Państwo,

 

Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej włącza się w obchody Światowego Dnia Nerki. Zachęcamy Państwa do propagowania wiedzy na temat chorób nerek wśród Lekarzy innych specjalności i Pacjentów.

 

Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w konferencji on-line poświęconej Światowemu Dniu Nerek. Konferencja jak co roku jest organizowana przez Karjowego Konsultanta ds. Nefrologii Pana Profesora Ryszarda Gellerta

 

Link do konferencji: https://gradatim-sympozja.pl/kalendarium

PTNefD

Konsultant krajowy:

prof.dr hab.n.med.

Danuta Zwolińska

Katedra i Klinika Nefrologii Dziecięcej

Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu