Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Aktualności

Warsztaty Młodych Nefrologów 23 marca 2023 21:15

Szanowni Państwo,W trakcie najbliższej XX Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej odbędą się Warsztaty Młodych Nefrologów. Tytuł tegorocznych warsztatów: „Mój pacjent z ZUM o nietypowym przebiegu – trudności diagnostyczne, terapeutyczne, powikłania”. Serdecznie zachęcamy młodych nefrologów do przesyłania interesujących opisów przypadków pacjentów z zakażeniami układu moczowego. Prosimy o nadsyłanie streszczeń prezentacji przypadków do dnia 01 kwietnia 2023 roku na adres mailowy: fmn@ptnfd.orgRównocześnie, zgodnie z regulaminem Forum Młodych Nefrologów ogłaszamy konkurs na „Najlepszą Pracę Opublikowaną Przez Młodego Naukowca Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej” w roku 2022. Prace (w formie plików .pdf) wraz z punktacją (IF i punkty MNiSW) należy przesyłać na adres: fmn@ptnfd.org do dnia 1 kwietnia 2023.Przypominamy także o zapisywaniu się do Forum Młodych Nefrologów Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (FMN PTNFD). Do FMN PTNFD może wstąpić każdy członek PTNFD, który nie ukończył 40 roku życia i ma opłacone składki członkowskie. Aby wstąpić do Forum należy wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: fmn@ptnfd.org. Zachęcamy także do odwiedzenia zakładki Forum Młodych Nefrologów na stronie internetowej PTNFD (https://www.ptnfd.org/forum-mlodych-nefrologow) oraz dołączania do grupy Forum Młodych Nefrologów na Facebooku:https://www.facebook.com/groups/820689285170618Ponadto w tym roku istnieje także możliwość zwolnienia z opłaty konferencyjnej dla osób aktywnie biorących udział w Konferencji - wraz z wysłanym streszczenie lub po zakwalifikowaniu streszczenia na Konferencję proszę o przesłanie podania o zwolnienie z opłaty zjazdowej.Szczegóły dotyczące Warsztatów, przygotowania streszczeń na Warsztaty oraz konkursu w załączniku.Zapraszam także na stronę Konferencji - https://www.ptnfd2023.pl/Z poważaniem,Maria DanielKatedra i Klinika Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznegotel. 696 477 117

Światowy Dzień Nerek 10 marca 2023 09:00

Szanowni Państwo,

 

Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej włącza się w obchody Światowego Dnia Nerki. Zachęcamy Państwa do propagowania wiedzy na temat chorób nerek wśród Lekarzy innych specjalności i Pacjentów.

 

Zachęcamy Państwa do uczestnictwa w konferencji on-line poświęconej Światowemu Dniu Nerek. Konferencja jak co roku jest organizowana przez Karjowego Konsultanta ds. Nefrologii Pana Profesora Ryszarda Gellerta

 

Link do konferencji: https://gradatim-sympozja.pl/kalendarium

XX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej 30 stycznia 2023 21:28

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XX Konferencji Naukowo-Szkoleniowej PTNefD, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-20 maja 2023r. 

 

Organizatorem Konferencji jest Katedra i Klinika Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. 


XX Konferencja PTNefD będzie miała charakter jubileuszowy. Zapraszamy do udziału w niej zarówno wybitnych specjalistów z całej Polski, jak i młodych lekarzy i naukowców. Mamy nadzieję, że Konferencja będzie okazją do dalszej integracji środowiska nefrologów dziecięcych, a także wymiany doświadczeń między nami a lekarzami innych specjalności, m.in. urologami i chirurgami dziecięcymi, pediatrami, radiologami, lekarzami medycyny rodzinnej i nefrologami. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Konferencji: https://www.ptnfd2023.pl/

 

Z wyrazami szacunku, 

 

Przewodniczący Komitetu Naukowego: prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, prof. dr hab. n. med. Danuta Zwolińska, prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk.
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: dr hab. n. med. Anna Medyńska.
W organizacji Konferencji towarzyszy nam MEDICAL EXPERTS.

Wybory do Zarządu Young Pediatric Nephrologists’ Network ESPN 26 stycznia 2023 08:36

Szanowni Państwo,

 

W tym roku odbywają się wybory do Zarządu Young Pediatric Nephrologists’ Network (YPNN) ESPN. 

 

Gorąco zachęcamy do oddawania głosu na dr Marię Daniel - Przewodniczącą Forum Młodych Nefrologów Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej.

 

Prawo głosu mają członkowie YPNN ESPN. Termin głosowania upływa 31.01.2023r.

 

Link do głosowania: GŁOSOWANIE NA CZŁONKA ZARZĄDU YPNN ESPN

 

 

Pediatryczna Akademia Dializy Otrzewnowej 13 grudnia 2022 22:39

W dniach 1-2 grudnia w Warszawie miała miejsce kolejna już Pediatryczna Akademia Dializy Otrzewnowej - świetni Wykładowcy, mnóstwo wiedzy a przede wszystkich wspaniała atmosfera!
 
Dziękujemy firmie Baxter Polska, wszystkim Wykładowcom i Uczestnikom!
XX Konferencja Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej - Wrocław, 18-20 maja 2023 13 grudnia 2022 08:13

XX Konferencja Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNefD) odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-20 maja 2023r. Organizatorem Konferencji jest Katedra i Klinika Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Tematem przewodnim Konferencji są zakażenia układu moczowego. Jak zwykle zostaną również przedstawione najnowsze osiągnięcia, dotyczące innych zagadnień nefrologii dziecięcej i dziedzin z nią powiązanych.


Przyszłoroczna, już XX Konferencja PTNefD będzie miała charakter jubileuszowy. Zapraszamy do udziału w niej zarówno wybitnych specjalistów z całej Polski, jak i młodych lekarzy i naukowców. Mamy nadzieję, że Konferencja będzie okazją do dalszej integracji środowiska nefrologów dziecięcych, a także wymiany doświadczeń między nami a lekarzami innych specjalności, m.in. urologami i chirurgami dziecięcymi, pediatrami, radiologami, lekarzami medycyny rodzinnej i nefrologami. 

Wrocław określany jest „miastem spotkań”, miastem przyjaznym, które jednoczy ludzi i idee oraz inspiruje. Serdecznie zapraszam do spotkania we Wrocławiu z nadzieją, że dzięki Państwa obecności będzie ono interesujące i owocne.

 

Z poważaniem,

 

Katarzyna Kiliś-Pstrusińska
wraz z zespołem Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej UMW

 

Szczegółowe informacje będą wkrótce dostępne na stronie www.ptnfd2023.pl
Przewodniczący Komitetu Naukowego: prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kiliś-Pstrusińska, prof. dr hab. n. med. Danuta Zwolińska, prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk.
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: dr hab. n. med. Anna Medyńska.
W organizacji Konferencji towarzyszy nam MEDICAL EXPERTS.

Młodzi nefrolodzy w Grupach Roboczych ESPN 10 grudnia 2022 12:48

Zachęcamy młodych nefrologów do zgłaszania się do Grup Roboczych ESPN

 

Pełna treść komunikatu:

 

According to the new ESPN regulations, each ESPN Working Group (WG) should include in their board a young or early career member, less than 40 years old (and/or in the first 10 years of training in pediatric nephrology).
We think that this could be an important step in promoting the involvement and voices of young doctors in the life of our society and we strongly support this new ESPN initiative.
As such, and by this email, we would like to encourage all of you, who fulfill the above-mentioned criteria and are interested in any of our WGs, to join one!
Either by just being a valuable young WG member or even by applying for the Board member role.
For the ones interested in applying for the Board member role, the process is simple : you need to send an e-mail to the ESPN secretariat (espn@espn-online.org) with a brief Curriculum Vitae and a letter of interest explaining why you wish to enter the board of this WG. New members must be approved by the WG board.
You may find all the details concerning the activities of each WG in our website .
 
A position for a Young Paediatric Nephrologist is still vacant in the WGs below:
- CAKUT, UTI and Bladder disorders WG (chair Silvio Maringhini, email silvio.maringhini@gmail.com)
- Transplantation WG  (chair Burkhard Tönshoff, email burkhard.toenshoff@med.uni-heidelberg.de)
 
 
Program POLONEZ BIS 10 grudnia 2022 12:33

Jesteś naukowcem i masz doskonały pomysł na badania?

 

Zrealizujesz je w Polsce!

 

Wybór tematu, dyscypliny badań oraz instytucji przyjmującej w Polsce zależy tylko od Ciebie. Możesz otrzymać do 100 000 euro na badania podstawowe, miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4 465 euro brutto, a przede wszystkim, szansę na rozwój kariery naukowej.

 

Program POLONEZ BIS jest współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki w ramach prestiżowego grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND. W trzech konkursach, które ogłosimy w 2021 i 2022 roku, zrekrutujemy 120 doświadczonych naukowców z całego świata. Przyjadą oni na 24 miesiące do Polski, aby prowadzić tu badania podstawowe w wybranych przez siebie instytucjach publicznych lub prywatnych. Program gwarantuje laureatom zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy oraz dodatkowe fundusze na realizację własnych projektów badawczych w dowolnej dyscyplinie naukowej. Program naukowy uzupełni cykl atrakcyjnych szkoleń, współpraca ze startupami i organizacjami pozarządowymi w ramach staży międzysektorowych.

 

Strona programu POLONEZ BIS: www.polonezbis.eu.

 

The last chance! POLONEZ BIS 3 call for proposals launched
The third and last POLONEZ BIS call is already open! The deadline for applications is on 15 December 2022. 
 
POLONEZ BIS, coordinated by the Polish National Science Centre under Marie Skłodowska-Curie COFUND, is a postdoctoral Fellowship Programme addressed to excellent, experienced researchers interested in developing their professional skills within the best research institutions in Poland. 
 
The POLONEZ BIS programme is open to candidates of any research background, discipline or nationality. The programme will recruit in total 120 scientists with a PhD degree or equivalent research experience, and who have lived or worked outside Poland for at least 2 years within the last three years prior to the call announcement. Selected fellows will be offered 2-year full-time employment contracts to work on projects combining basic research with a cross-sectoral secondment phase. 
 
Applicants are independent in choosing the research topic and discipline as well as the host institution in an academic or non-academic sector. The programme guarantees successful fellows attractive employment conditions – the monthly allowance of € 4,465 gross and an additional research grant up to € 100 000 for the implementation of a 2-year project. 
 
Researchers who are experiencing threats to their life, liberty or research career, and those who are forced to flee or have been displaced because of such threats are encouraged to apply. 
 
Electronic proposals will be available in the OSF submission system at a later date – please follow the news on this page for updates. The deadline for submitting proposals is 15 December 2022 (4:00 p.m. CEST). 
 
Researchers and hosts institutions interested in the call are encouraged to take part in dedicated webinars:
 
register for the webinar for host institutions (in Polish),
register for the webinar for applicants (in English).
To keep updated, subscribe to our newsletter and follow us in social media.
 
Full text of the call announcement
 
Guide for Applicants
 
Partner Search Tool
Granty naukowe European Society for Paediatric Nephrology 10 grudnia 2022 12:16

Szanowni Państwo,

Drodzy Członkowie Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej,

 

Zachęcamy do aplikowania o granty naukowe ESPN. Termin składania grantów: 30.03.2023

 

Pełna treść komunikatu ESPN:

 

Dear ESPN members,

Applications for ESPN research awards for 2023 are now open.  The aim of the grants is to stimulate collaboration between paediatric nephrologists in Europe in the promotion of clinical or basic science research pertinent to children with kidney disease.  Research awards are open to all ESPN members working in hospitals or academic institutions within Europe.  Preference will be given to applications which are collaborative projects endorsed by ESPN Working Groups. There are 3 categories of award:

  • General Awards: This grant category allows applications of ESPN members with documented support by an ESPN Working Group but the Working Group Board does not have to be actively involved in the research project or ESPN members who work in small groups and encourage collaboration between ESPN centres with their research projects are eligible to apply for this category.
     
  • ESPN Working Group Awards: These are proposals where the relevant ESPN Working Group is actively involved in the project. Evidence for this must be provided by an accompanying letter of support by the WG chair. 
  • Young Investigator Award:  This award is intended to be start-up funding to support new researchers early in their careers. It is open to proposals where the principal applicant is under 35 years old. 

The total value of the research grant budget this year will be up to € [60.000].  Individual grants are likely to be in the range of €[10.000] to [20.000].

All applications will be evaluated by the ESPN council and external reviewers on the basis of scientific merit and relevance to the field. All categories of grant will be scored and ranked together but priority will be given to ensure that one Young Investigator grant and at least one ESPN Working Group grant are awarded each year. 

The application form is available at the ESPN webpage  and should be completed and returned to our new ESPN office secretaryespn@oic.it together with a brief (max. 2-page) curriculum vitae for the principal applicant and any supporting documentation from an ESPN Working Group.  A receipt of the application will be sent by email. 

The closing date is 30.3.2023.  Late applications will not be considered. The evaluation of ESPN council is final and there is no option for appeals. 

The winners will be announced during the ESPN General Assembly in Vilnius in October 2023 and posted on the ESPN website. 

Visit the ESPN research grant page for detailed information
(https://www.espn-online.org/research-grants-2).
 

Thank you

Dieter Haffner
ESPN President

 

 

Webinarium Young Paediatric Nephrologists' Network (YPNN) ESPN 10 grudnia 2022 12:04

Szanowni Państwo,

Drodzy Członkowie Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej,

 

Zapraszamy do wysłuchania webinarium Young Paediatric Nephrologists' Network (YPNN) ESPN.

 

Webinarium ma miejsce 19 grudnia w godz. 18-19.

 

Tytuł webinarium: 'Basic and translational research in pediatric nephrology and rheumatology: opportunities and examples of collaboration'

 

Agenda:

1. Basic and translational research opportunities in a ward of pediatric nephrology, rheumatology & dermatology;
2. Examples of overlapping success stories and research on bone metabolism and rare diseases
3. Discussion

 

Link do webinarium: https://espn-online.us12.list-manage.com/track/click?u=a8187d9fd357aeb9a3336eec0&id=32cb80632c&e=05588c4891

 

Członkowie ESPN będą mieli dostęp do webinarium po wydarzeniu

 

Serdecznie zapraszamy!

PTNefD

Konsultant krajowy:

prof.dr hab.n.med.

Danuta Zwolińska

Katedra i Klinika Nefrologii Dziecięcej

Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu