Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Aktualności

Specjalna sesja plakatowa w czasie najbliższej konferencji w Warszawie w 2020 roku 21 grudnia 2019

Szanowne Koleżanki i Koledzy

 

W związku z Jubileuszem 25-lecia Towarzystwa Zarząd zdecydował o stworzeniu specjalnej sesji plakatowej w czasie najbliższej konferencji w Warszawie w 2020 roku. Sesja nosi tytuł “Jubileuszowa Sesja na 25 lecie Towarzystwa” i będą do niej zakwalifikowane prace dotyczące historii ośrodków, znanych postaci ważnych dla ośrodków i Towarzystwa. Stworzymy okazję na prezentacje Państwa dokonań i kluczowych wydarzeń. Serdecznie zapraszam do przesyłania streszczeń ale także prac oryginalnych dotyczących tej tematyki.

 

Przewodniczący Towarzystwa wystosował także specjalne pismo do kierujących ośrodkami, w którym prosił o przygotowanie informacji o kluczowych dokonaniach w celu prezentacji ich w czasie wykładu inaugurującego konferencję.

 

Marcin Tkaczyk

Akademia Pediatrycznej Dializy Otrzewnowej 13-15 XI 2019 28 maja 2019

Zarząd Towarzystwa wspólnie z partnerem firmą Baxter zaprasza na Akademię Pediatrycznej Dializy Otrzewnowej w dniach 13-15 XI 2019. Szkolenie to przeznaczone jest dla lekarzy i pielęgniarek zaczynających pracę z dializą otrzewnową. Do przyjęcia na szkolenie wymagane jest imienne zgłoszenie z akceptacją kierownika ośrodka. Obejmuje ono podstawowe informacje i umiejętności dla zespołu opiekującego się dziećmi dializowanym przewlekle a także zagadnienia z ostrej dializy otrzewnowej.

 

Szkolenie zakończone będzie certyfikatem

 

Udział w Akademii jest bezpłatny.

 

Liczba miejsc ograniczona do max 40 (20 zespołów 2 osobowych).

 

Rekrutacja do 15 czerwca 2019 drogą mailową.

 

Organizatorzy w porozumieniu z kierownikami ośrodków dokonają kwalifikacji zespołów.

 

Plik PDF do pobrania

UMEDomino vol. 2 17 maja 2019

Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej objęło patronatem interdyscyplinarną konferencję studencką Uniwersytetu Medyczne w Łodzi UMEDomino-vol.2.

 

II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo- Szkoleniowej „UMEDomino” stanowi inicjatywę zawiązaną przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Konferencja jest skierowana do studentów, licealistów, młodych lekarzy oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych tematyką zdrowia.

 

Celem Konferencji jest pokazanie jak łączenie na pozór niezwiązanych ze sobą działów medycyny pozwala na indywidualne podejście do pacjenta i poszerza możliwości jego terapii. Istotnym aspektem jest ukazanie jak wygląda proces diagnostyczny z perspektywy pacjenta, lekarza oraz specjalisty.

 

Konferencja będzie podzielona na dwie części- Sesję Wykładową oraz Warsztatową. Zaproszeni uczestnicy poprzez udział w zorganizowanych wykładach i panelach dyskusyjnych pogłębią swoją wiedzę merytoryczną oraz rozwiną zainteresowania związane z tematyką zdrowia i medycyny. W drugiej części Konferencji, w czasie planowanych warsztatów, uczestnicy będą mogli poznać praktyczny aspekt omawianych zagadnień.

 

Więcej informacji: http://www.umedomino.umed.pl

ICCS 2019 Gdańsk 03 marca 2019

Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że International Children’s Continence Society wraz z Kliniką Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego organizują w dniach 12-14.09.2019 doroczne spotkanie poświęcone problemom zaburzeń czynności pęcherza i nerek u dzieci. Jest to pierwsze kongres tej Organizacji, który zostanie zorganizowany w Polsce.

 

Będzie to doskonała okazja do spotkania około 300 nefrologów dziecięcych, urologów dziecięcych, pielęgniarek i fizjoterapeutów zajmujących się problematami zaburzeń mikcji u dzieci z Polski, Europy i Świata. Wśród wykładowców znajdą się światowi eksperci z tej dziedziny (prof. Johan Vande Walle – Gent, Belgia, prof. Tryggve Neveus – Uppsala, Szwecja, Prof. Soren Rittig – Aarhus Dania, Prof. Mario de Gennaro – Rzym, prof. Tom de Jong – Utrecht).

 

International Children’s Continence Society jest międzynarodową organizacją od 25 lat skupiającą naukowców, lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów i pielęgniarki zajmujących się dziećmi z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami funkcji nerek i pęcherza.

 

Szczegółowy program i warunki uczestnictwa są dostępne na stronie internetowej:

 

www.iccs2019.com

 

W imieniu komitetu organizacyjnego:

 

Dr n. med. Michał Maternik – Klinika Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdański Uniwersytet Medyczny

PTNefD

Konsultant krajowy:

prof.dr hab.n.med.

Danuta Zwolińska

Katedra i Klinika Nefrologii Dziecięcej

Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu