Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Aktualności

UMEDomino vol. 2 17 maja 2019

Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej objęło patronatem interdyscyplinarną konferencję studencką Uniwersytetu Medyczne w Łodzi UMEDomino-vol.2.

 

II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo- Szkoleniowej „UMEDomino” stanowi inicjatywę zawiązaną przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Konferencja jest skierowana do studentów, licealistów, młodych lekarzy oraz wszystkich pozostałych zainteresowanych tematyką zdrowia.

 

Celem Konferencji jest pokazanie jak łączenie na pozór niezwiązanych ze sobą działów medycyny pozwala na indywidualne podejście do pacjenta i poszerza możliwości jego terapii. Istotnym aspektem jest ukazanie jak wygląda proces diagnostyczny z perspektywy pacjenta, lekarza oraz specjalisty.

 

Konferencja będzie podzielona na dwie części- Sesję Wykładową oraz Warsztatową. Zaproszeni uczestnicy poprzez udział w zorganizowanych wykładach i panelach dyskusyjnych pogłębią swoją wiedzę merytoryczną oraz rozwiną zainteresowania związane z tematyką zdrowia i medycyny. W drugiej części Konferencji, w czasie planowanych warsztatów, uczestnicy będą mogli poznać praktyczny aspekt omawianych zagadnień.

 

Więcej informacji: http://www.umedomino.umed.pl

ICCS 2019 Gdańsk 03 marca 2019

Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że International Children’s Continence Society wraz z Kliniką Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego organizują w dniach 12-14.09.2019 doroczne spotkanie poświęcone problemom zaburzeń czynności pęcherza i nerek u dzieci. Jest to pierwsze kongres tej Organizacji, który zostanie zorganizowany w Polsce.

 

Będzie to doskonała okazja do spotkania około 300 nefrologów dziecięcych, urologów dziecięcych, pielęgniarek i fizjoterapeutów zajmujących się problematami zaburzeń mikcji u dzieci z Polski, Europy i Świata. Wśród wykładowców znajdą się światowi eksperci z tej dziedziny (prof. Johan Vande Walle – Gent, Belgia, prof. Tryggve Neveus – Uppsala, Szwecja, Prof. Soren Rittig – Aarhus Dania, Prof. Mario de Gennaro – Rzym, prof. Tom de Jong – Utrecht).

 

International Children’s Continence Society jest międzynarodową organizacją od 25 lat skupiającą naukowców, lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów i pielęgniarki zajmujących się dziećmi z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami funkcji nerek i pęcherza.

 

Szczegółowy program i warunki uczestnictwa są dostępne na stronie internetowej:

 

www.iccs2019.com

 

W imieniu komitetu organizacyjnego:

 

Dr n. med. Michał Maternik – Klinika Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdański Uniwersytet Medyczny

XVII Konferencja Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w Krakowie 27 stycznia 2019

Wielce Szanowni Państwo,

 

Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, który reprezentuję oraz Zarządu PTNefD chciałabym serdecznie zaprosić Państwa do udziału w XVII Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej. Już nie pierwszy raz odbędzie się ona w Krakowie, kulturalnej stolicy naszego kraju, w dniach od 26 do 28 maja 2019 roku.

 

Długa historia naszych corocznych spotkań, wysoka frekwencja uczestników oraz zainteresowanie wystawców i mediów pokazują, że Konferencja od lat jest wydarzeniem ważnym i cenionym nie tylko wśród nefrologów, ale także lekarzy innych specjalności, zajmujących się nefrologią i nadciśnieniem tętniczym.

 

Tradycyjnie już zaprezentujemy najnowsze doniesienia z zakresu nefrologii dziecięcej oraz dziedzin pokrewnych. Tematami wiodącymi będą nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz zakażenia układu moczowego. Istotnym aspektem Konferencji będzie również stworzenie młodym nefrologom możliwości nawiązania kontaktów naukowych ze specjalistami z innych ośrodków. Będziemy starali się też pozyskać dobre nazwiska wśród wykładowców z Polski i z zagranicy. Jesteśmy otwarci na propozycje i przemyślenia dotyczące tematów, które chcielibyście Państwo poruszyć. Tylko poprzez Państwa osobiste zaangażowanie oraz aktywny udział w tym spotkaniu Kraków, po raz kolejny, może okazać się miejscem, gdzie krzyżują się myśli, a także ścierają poglądy młodych i tych bardziej doświadczonych lekarzy.

 

Wieczorem spotkamy się w Podziemiach krakowskiego Rynku. To fantastyczne miejsce, które przenosi w odległy świat średniowiecza i przekazuje historię Krakowa w sposób bardzo ciekawy. Mamy nadzieję, że wizyta w starożytnym centrum Krakowa pozostawi niezapomniane wrażenia . To niezwykły rezerwat reliktów najstarszych budowli świeckich, kamiennych dróg, drewnianych krawężników, wodociągów i murów miejskich w Krakowie, a wszystko to posiada Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

 

Pora roku, w której będzie odbywać się Konferencja, pozwoli zobaczyć miasto w najpiękniejszej krasie rozkwieconych plant i ogrodów, a to dodatnio wpłynie na nastrój uczestników i będzie sprzyjać owocnym obradom.

 

Z niecierpliwością będziemy Państwa oczekiwać w Krakowie, życząc wielu naukowych korzyści i artystycznych wrażeń.

 

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na stronie Konferencji: https://ptnefd2019.syskonf.pl/

 

Dr hab. med. Dorota Drożdż

 

Przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego

Informacje o konferencjach międzynarodowych dotyczących nadciśnienia tętniczego 26 września 2018

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w zbliżających się konferencjach międzynarodowych dotyczących nadciśnienia tętniczego:

 1. The 6th International Conference on Prehypertension, Hypertension, Metabolic Disorders and Cardiovascular Disease, która odbędzie się w Wilnie w dniach 28 .02 – 3.03.2019. Informacje dotyczące Konferencji znajdują się na stronie: www.prehypertension.org
 2. The 2nd International Conference of Hypertension in Children and Adolescent (ICHCA) – Warszawa, 24.05 – 25.05.2019. Link do informacji: https://www.emedevents.com/c/medical-conferences-2019/the-2nd-international-conference-of-hypertension-in-children-and-adolescent

   


  AKTUALIZACJA: Z przyjemnością informujemy, że opłata zjazdowa dla uczestników z Polski wynosi 300 a nie 500 Euro.
  W celu skorzystania z obniżonej opłaty należy zalogować się poprzez podany poniżej link.

  https://events.eventact.com/runReg2/reg/regwelcome.aspx?form=27813&Company=75&Event=31171&lang=en

Podsumowanie VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej 21 maja 2018

Szanowni Koleżanki i Koledzy

 

W dniu 15 maja 2018 zakończył się z sukcesem VIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej. W imieniu Zarządu składamy serdeczne podziękowania Komitetowi Organizacyjnemu i Komitetowi Naukowemu za trud włożony w zaplanowanie i organizację tego wydarzenia. Jestem pewien, że ten zjazd zostanie zapamiętany jako przykład doskonałej organizacji i wyjątkowo udanych wystąpień naukowych.

 

Gratujemy także nagrodzonym w konkursie na Najlepszego i Najbardziej Aktywnego Naukowca w latach 2015-2017:

 • prof. dr hab. Marii Szczepańskiej
 • dr hab. n.med. Katarzynie Taranta-Janusz w kategorii poniżej 40 r.ż.

Kolejne spotkanie naszego towarzystwa odbędzie sie w Krakowie w 2019 roku (30.05-1.06.2019) a jego tematami głównymi będą: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w oddawaniu moczu i zakażenia układu moczowego.

 

Do zobaczenia w Krakowie.

 

Przewodniczący Towarzystwa

 

Marcin Tkaczyk

Chronic Kidney Disease – a rare disease in childhood 17 maja 2018

Prof. Aleksandra Żurowska wraz z zespołem Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mają zaszczyt zaprosić do udziału w bezpłatnym kursie organizowanym  przez Dialysis Working Group pod patronatem European Society of Paediatric Nephrology pt.”Chronic Kidney Disease – a rare disease in childhood”, który odbędzie się 15 czerwca 2018 w Gdańsku.

 

Wykładowcami kursu będą uznani eksperci w zakresie nefrologii i dializoterapii dziecięcej z wielu krajów Europy.

 

Udział w kursie jest bezpłatny, nocleg – we własnym zakresie.

 

Miejsce obrad – Gdańsk,  hotel Bonum ,  80-839 Gdańsk,  ul. Sieroca 3

 

Prosimy o e-mailowe potwierdzenie uczestnictwa pod adresem nefped@gumed.edu.pl

Konkurs na najlepsze prace przedstawiane w czasie VIII Zjazdu PTNefD 17 kwietnia 2018

Zarząd PTNefD w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym VIII Zjazdu Towarzystwa ogłasza konkurs na: “Najlepsze prace przedstawiane w czasie VIII Zjazdu PTNefD”.

 1. I i II nagroda za Najlepsze Doniesienie Ustne
 2. I i II nagroda za Najlepszy Plakat

System oceny prac jest zgodny z systemem przyjętym przez Towarzystwo w roku 2015.

 

Sekretarz Zarządu

Konkurs dla wyróżniających się naukowców w latach 2015-2017 17 kwietnia 2018

ZARZĄD POLSKIEGO TOWARZYSTWA NEFROLOGII DZIECIĘCEJ OGŁASZA KONKURS DLA WYRÓŻNIAJĄCYCH SIĘ NAUKOWCÓW-CZŁONKÓW TOWARZYSTWA, W DZIEDZINIE NEFROLOGII DZIECIĘCEJ W LATACH 2015-2017.

 

Przewidujemy przyznanie 2 nagród za dorobek naukowy w dwóch kategoriach wiekowych :

 

Kategoria wiekowa > 40 r ż.

 1. Nagroda PTNFD : Wybitny Naukowiec w latach 2015-2017
 2. Nagroda PTNFD : Aktywny Naukowiec w latach 2015-2017

Kategoria wiekowa < 40 r ż (data urodzenia przed 01 01 1978)

 1. Nagroda PTNFD : Wybitny Młody Naukowiec w latach 2015-2017
 2. Nagroda PTNFD: Aktywny Młody Naukowiec w latach 2017-2017

PRZEBIEG KONKURSU DLA WYRÓŻNIAJĄCYCH SIĘ NAUKOWCÓW W LATACH 2015-2017

1. Zgłoszenia należy przesyłać do 30 kwietnia 2018 na adres annwasil@interia.pl (prof. Anna Wasilewska) z uwzględnieniem rodzaju nagrody i kategorii wiekowej

 

Rodzaje nagród

 1. WYBITNY NAUKOWIEC: Do konkursu należy zgłosić oceną bibliometryczną/ listę prac z lat 2015-2017 z punktacją IF. Nagrodę otrzyma osoba, która uzyska najwyższą liczbę punktów w ocenianych latach
 2. AKTYWNY NAUKOWIEC: Do konkursu należy zgłosić listę prac z lat 2015-2017 z punktacją MNiSW/Nagrodę otrzyma osoba, która jest autorem (współautorem) największej liczby prac opublikowanych w latach 2015-2017. W przypadku takiej samej liczby prac zgłoszonych przez kilka osób o przyznaniu nagrody zadecyduje liczba uzyskanych punktów MNiSW.

Zarząd wyłoni zwycięzców w obydwu kategoriach wiekowych według powyższych kryteriów analizy bibliometrycznej, głosi wyniki oraz wręczy nagrody w trakcie VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w Warszawie.

 

Zarząd Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej

Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa 11 kwietnia 2018

Zgodnie z par. 20 Statutu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej Zarząd Główny zwołuje Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa na dzień 14 maja 2018 roku:

 • I termin: 17:15
 • II termin 17:30

Zarząd zgodnie z par. 18 Statutu Towarzystwa podaje ramowy program posiedzenia:

 1. Rozpatrzenie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego oraz Komisji Rewizyjnej.
 2. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
 3. Nadanie medali Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w uznaniu szczególnych zasług dla Towarzystwa.
 4. Wybory Przewodniczącego i Zarządu Głównego na kadencję 2018-2021
 5. Sprawy różne Towarzystwa.

W imieniu Zarządu
Sekretarz Towarzystwa

PTNefD

Konsultant krajowy:

prof.dr hab.n.med.

Danuta Zwolińska

Katedra i Klinika Nefrologii Dziecięcej

Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu