Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Aktualności

Warsztaty Forum Młodych Nefrologów 27 lutego 2022 17:25

Szanowni Państwo,

W trakcie najbliższej XIX Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej odbędą się Warsztaty Młodych Nefrologów. Tytuł tegorocznych warsztatów: „Moja konsultacja nefrologiczna na oddziale...”. Serdecznie zachęcamy młodych nefrologów do przesyłania interesujących opisów przypadków pacjentów z chorobami nerek w różnych specjalnościach medycznych.
Prosimy o nadsyłanie streszczeń prezentacji przypadków do dnia 01 kwietnia 2022 roku na adres mailowy: maria.daniel@wum.edu.pl.

Równocześnie, zgodnie z regulaminem Forum Młodych Nefrologów ogłaszamy konkurs na „Najlepszą Pracę Opublikowaną Przez Młodego Naukowca Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej” w roku 2021. Prace (w formie plików .pdf) wraz z punktacją (IF i punkty MNiSW) należy przesyłać na adres: maria.daniel@wum.edu.pl do dnia 1 kwietnia 2022.

Przypominamy także o zapisywaniu się do Forum Młodych Nefrologów Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (FMN PTNFD). Do FMN PTNFD może wstąpić każdy członek PTNFD, który nie ukończył 40 roku życia. Aby wstąpić do Forum należy wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: maria.daniel@wum.edu.pl. Zachęcamy także do odwiedzenia zakładki Forum Młodych Nefrologów na stronie internetowej PTNFD (https://www.ptnfd.org/forum-mlodych-nefrologow)

oraz dołączania do grupy Forum Młodych Nefrologów na Facebooku:
https://www.facebook.com/groups/820689285170618

Szczegóły dotyczące Warsztatów, przygotowania streszczeń na Warsztaty oraz konkursu w załączniku.

Z poważaniem,


Maria Daniel

Katedra i Klinika Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Przewodnicząca Forum Młodych Nefrologów PTNFD

SW
konkurs_mlody_naukowiec_2022.pdf
warsztaty-forum-mlodych-nefrologow_2022.pdf
XIX KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA POLSKIEGO TOWARZYSTWA NEFROLOGII DZIECIĘCEJ 18 lutego 2022 18:35

Wielce Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

 W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej mam zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w XIX Sympozjum Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej, które odbędzie się w dniach 13-14 maja 2022 roku w Poznaniu.
Tematem przewodnim spotkania będzie „Nefrologia dla Przyjaciół – czyli o chorobach nerek w różnych specjalnościach medycznych”.Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy, którzy w trakcie sympozjum przedstawią najnowsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie nefrologii dziecięcej.
W trakcie sympozjum możliwe będzie przedstawienie w formie prezentacji plakatowych własnych doniesień i doświadczeń uczestników. Ponadto, przygotowujemy sesję ukazującą najnowsze doniesienia w zakresie leczenia chorób nerek, które pojawiły się w ostatnim roku.
Tylko poprzez Państwa osobiste zaangażowanie oraz aktywny udział w tym spotkaniu nasza konferencja „na żywo” będzie po raz kolejny okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w ramach dyskusji między młodymi i bardziej doświadczonymi lekarzami.
Wierzę głęboko, że planowane spotkanie będzie okazją nie tylko do naukowych dyskusji, ale będzie służyło odnowieniu starych i nawiązaniu nowych przyjaźni szczególnie w erze pandemii.

 
Przewodniczący Komitetu Naukowego
prof. dr hab. med. Jacek Zachwieja

 

 

Link do strony Konferencji: https://ptnfd2022.pl/

Rejestracja na Konferencję jest już otwarta.

Streszczenia można zgłaszać w terminie do 01.04.2022.

Raport POLtube 2021 14 stycznia 2022

Szanowni Państwo,

 

Przedstawiamy aktualny (stan na rok 2021) raport z rejestru POLtube. Plik do pobrania tutaj.

 

Z serdecznymi Noworocznymi Pozdrowieniami, 

Marcin Zaniew, Przemysław Sikora

Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych 04 listopada 2021

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) ogłosiło w tym roku PIERWSZY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ OSÓB DIALIZOWANYCH (ODOD), który będzie obchodzony corocznie 8 listopada. Wybór daty nie jest przypadkowy – 8 listopada 1958 r. w Poznaniu wykonano w Polsce pierwszy zabieg hemodializy. Zachęcamy do szerokiego rozpowszechniania idei Ogólnopolskiego Dnia Osób Dializowanych.

Webinar Moje nerki – “Przeszczep nerki (pytania i odpowiedzi)” 25 października 2021

Szanowni Państwo,

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie online Moje Nerki „Przeszczep nerki (pytania i odpowiedzi)”, które odbędzie się 25.10 godz. 17:00.

 

LINK DO SPOTKANIA NA ZOOMie: 

https://zoom.us/j/94775530340

 

Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej oraz w wydarzeniu na Facebooku. 

Link do strony internetowej Moje Nerki: 

https://moje-nerki.pl/aktualnosci/przeszczep-nerki-pytania-i-odpowiedzi-webinar-25-10/ 

Link do wydarzenia na Facebooku: 

https://www.facebook.com/events/303974384570250

Nowa wersja zaleceń dotyczących postępowania z dzieckiem z zakażeniami układu moczowego 25 października 2021

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,

 

Zapraszamy do zapoznania się z uaktualnionymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej dotyczącymi postępowania z dzieckiem z zakażeniami układu moczowego, opracowanymi przez Grupę Ekspertów powołaną przez PTNFD, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Anny Wasilewskiej.

Pełną listę zaleceń można znaleźć na podstronie Zalecenia.

 

Zarząd PTNFD

PTNefD

Konsultant krajowy:

prof.dr hab.n.med.

Danuta Zwolińska

Katedra i Klinika Nefrologii Dziecięcej

Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu