Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut

Aktualności

ICCS 2019 Gdańsk 03 marca 2019

Z przyjemnością chcielibyśmy poinformować, że International Children’s Continence Society wraz z Kliniką Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego organizują w dniach 12-14.09.2019 doroczne spotkanie poświęcone problemom zaburzeń czynności pęcherza i nerek u dzieci. Jest to pierwsze kongres tej Organizacji, który zostanie zorganizowany w Polsce.

 

Będzie to doskonała okazja do spotkania około 300 nefrologów dziecięcych, urologów dziecięcych, pielęgniarek i fizjoterapeutów zajmujących się problematami zaburzeń mikcji u dzieci z Polski, Europy i Świata. Wśród wykładowców znajdą się światowi eksperci z tej dziedziny (prof. Johan Vande Walle – Gent, Belgia, prof. Tryggve Neveus – Uppsala, Szwecja, Prof. Soren Rittig – Aarhus Dania, Prof. Mario de Gennaro – Rzym, prof. Tom de Jong – Utrecht).

 

International Children’s Continence Society jest międzynarodową organizacją od 25 lat skupiającą naukowców, lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów i pielęgniarki zajmujących się dziećmi z wrodzonymi i nabytymi zaburzeniami funkcji nerek i pęcherza.

 

Szczegółowy program i warunki uczestnictwa są dostępne na stronie internetowej:

 

www.iccs2019.com

 

W imieniu komitetu organizacyjnego:

 

Dr n. med. Michał Maternik – Klinika Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdański Uniwersytet Medyczny

XVII Konferencja Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w Krakowie 27 stycznia 2019

Wielce Szanowni Państwo,

 

Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, który reprezentuję oraz Zarządu PTNefD chciałabym serdecznie zaprosić Państwa do udziału w XVII Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej. Już nie pierwszy raz odbędzie się ona w Krakowie, kulturalnej stolicy naszego kraju, w dniach od 26 do 28 maja 2019 roku.

 

Długa historia naszych corocznych spotkań, wysoka frekwencja uczestników oraz zainteresowanie wystawców i mediów pokazują, że Konferencja od lat jest wydarzeniem ważnym i cenionym nie tylko wśród nefrologów, ale także lekarzy innych specjalności, zajmujących się nefrologią i nadciśnieniem tętniczym.

 

Tradycyjnie już zaprezentujemy najnowsze doniesienia z zakresu nefrologii dziecięcej oraz dziedzin pokrewnych. Tematami wiodącymi będą nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz zakażenia układu moczowego. Istotnym aspektem Konferencji będzie również stworzenie młodym nefrologom możliwości nawiązania kontaktów naukowych ze specjalistami z innych ośrodków. Będziemy starali się też pozyskać dobre nazwiska wśród wykładowców z Polski i z zagranicy. Jesteśmy otwarci na propozycje i przemyślenia dotyczące tematów, które chcielibyście Państwo poruszyć. Tylko poprzez Państwa osobiste zaangażowanie oraz aktywny udział w tym spotkaniu Kraków, po raz kolejny, może okazać się miejscem, gdzie krzyżują się myśli, a także ścierają poglądy młodych i tych bardziej doświadczonych lekarzy.

 

Wieczorem spotkamy się w Podziemiach krakowskiego Rynku. To fantastyczne miejsce, które przenosi w odległy świat średniowiecza i przekazuje historię Krakowa w sposób bardzo ciekawy. Mamy nadzieję, że wizyta w starożytnym centrum Krakowa pozostawi niezapomniane wrażenia . To niezwykły rezerwat reliktów najstarszych budowli świeckich, kamiennych dróg, drewnianych krawężników, wodociągów i murów miejskich w Krakowie, a wszystko to posiada Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

 

Pora roku, w której będzie odbywać się Konferencja, pozwoli zobaczyć miasto w najpiękniejszej krasie rozkwieconych plant i ogrodów, a to dodatnio wpłynie na nastrój uczestników i będzie sprzyjać owocnym obradom.

 

Z niecierpliwością będziemy Państwa oczekiwać w Krakowie, życząc wielu naukowych korzyści i artystycznych wrażeń.

 

Wszystkie informacje znajdziecie Państwo na stronie Konferencji: https://ptnefd2019.syskonf.pl/

 

Dr hab. med. Dorota Drożdż

 

Przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego

Informacje o konferencjach międzynarodowych dotyczących nadciśnienia tętniczego 26 września 2018

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w zbliżających się konferencjach międzynarodowych dotyczących nadciśnienia tętniczego:

 1. The 6th International Conference on Prehypertension, Hypertension, Metabolic Disorders and Cardiovascular Disease, która odbędzie się w Wilnie w dniach 28 .02 – 3.03.2019. Informacje dotyczące Konferencji znajdują się na stronie: www.prehypertension.org
 2. The 2nd International Conference of Hypertension in Children and Adolescent (ICHCA) – Warszawa, 24.05 – 25.05.2019. Link do informacji: https://www.emedevents.com/c/medical-conferences-2019/the-2nd-international-conference-of-hypertension-in-children-and-adolescent

   


  AKTUALIZACJA: Z przyjemnością informujemy, że opłata zjazdowa dla uczestników z Polski wynosi 300 a nie 500 Euro.
  W celu skorzystania z obniżonej opłaty należy zalogować się poprzez podany poniżej link.

  https://events.eventact.com/runReg2/reg/regwelcome.aspx?form=27813&Company=75&Event=31171&lang=en

Podsumowanie VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej 21 maja 2018

Szanowni Koleżanki i Koledzy

 

W dniu 15 maja 2018 zakończył się z sukcesem VIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej. W imieniu Zarządu składamy serdeczne podziękowania Komitetowi Organizacyjnemu i Komitetowi Naukowemu za trud włożony w zaplanowanie i organizację tego wydarzenia. Jestem pewien, że ten zjazd zostanie zapamiętany jako przykład doskonałej organizacji i wyjątkowo udanych wystąpień naukowych.

 

Gratujemy także nagrodzonym w konkursie na Najlepszego i Najbardziej Aktywnego Naukowca w latach 2015-2017:

 • prof. dr hab. Marii Szczepańskiej
 • dr hab. n.med. Katarzynie Taranta-Janusz w kategorii poniżej 40 r.ż.

Kolejne spotkanie naszego towarzystwa odbędzie sie w Krakowie w 2019 roku (30.05-1.06.2019) a jego tematami głównymi będą: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w oddawaniu moczu i zakażenia układu moczowego.

 

Do zobaczenia w Krakowie.

 

Przewodniczący Towarzystwa

 

Marcin Tkaczyk

Chronic Kidney Disease – a rare disease in childhood 17 maja 2018

Prof. Aleksandra Żurowska wraz z zespołem Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mają zaszczyt zaprosić do udziału w bezpłatnym kursie organizowanym  przez Dialysis Working Group pod patronatem European Society of Paediatric Nephrology pt.”Chronic Kidney Disease – a rare disease in childhood”, który odbędzie się 15 czerwca 2018 w Gdańsku.

 

Wykładowcami kursu będą uznani eksperci w zakresie nefrologii i dializoterapii dziecięcej z wielu krajów Europy.

 

Udział w kursie jest bezpłatny, nocleg – we własnym zakresie.

 

Miejsce obrad – Gdańsk,  hotel Bonum ,  80-839 Gdańsk,  ul. Sieroca 3

 

Prosimy o e-mailowe potwierdzenie uczestnictwa pod adresem nefped@gumed.edu.pl

Konkurs na najlepsze prace przedstawiane w czasie VIII Zjazdu PTNefD 17 kwietnia 2018

Zarząd PTNefD w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym VIII Zjazdu Towarzystwa ogłasza konkurs na: “Najlepsze prace przedstawiane w czasie VIII Zjazdu PTNefD”.

 1. I i II nagroda za Najlepsze Doniesienie Ustne
 2. I i II nagroda za Najlepszy Plakat

System oceny prac jest zgodny z systemem przyjętym przez Towarzystwo w roku 2015.

 

Sekretarz Zarządu

Konkurs dla wyróżniających się naukowców w latach 2015-2017 17 kwietnia 2018

ZARZĄD POLSKIEGO TOWARZYSTWA NEFROLOGII DZIECIĘCEJ OGŁASZA KONKURS DLA WYRÓŻNIAJĄCYCH SIĘ NAUKOWCÓW-CZŁONKÓW TOWARZYSTWA, W DZIEDZINIE NEFROLOGII DZIECIĘCEJ W LATACH 2015-2017.

 

Przewidujemy przyznanie 2 nagród za dorobek naukowy w dwóch kategoriach wiekowych :

 

Kategoria wiekowa > 40 r ż.

 1. Nagroda PTNFD : Wybitny Naukowiec w latach 2015-2017
 2. Nagroda PTNFD : Aktywny Naukowiec w latach 2015-2017

Kategoria wiekowa < 40 r ż (data urodzenia przed 01 01 1978)

 1. Nagroda PTNFD : Wybitny Młody Naukowiec w latach 2015-2017
 2. Nagroda PTNFD: Aktywny Młody Naukowiec w latach 2017-2017

PRZEBIEG KONKURSU DLA WYRÓŻNIAJĄCYCH SIĘ NAUKOWCÓW W LATACH 2015-2017

1. Zgłoszenia należy przesyłać do 30 kwietnia 2018 na adres annwasil@interia.pl (prof. Anna Wasilewska) z uwzględnieniem rodzaju nagrody i kategorii wiekowej

 

Rodzaje nagród

 1. WYBITNY NAUKOWIEC: Do konkursu należy zgłosić oceną bibliometryczną/ listę prac z lat 2015-2017 z punktacją IF. Nagrodę otrzyma osoba, która uzyska najwyższą liczbę punktów w ocenianych latach
 2. AKTYWNY NAUKOWIEC: Do konkursu należy zgłosić listę prac z lat 2015-2017 z punktacją MNiSW/Nagrodę otrzyma osoba, która jest autorem (współautorem) największej liczby prac opublikowanych w latach 2015-2017. W przypadku takiej samej liczby prac zgłoszonych przez kilka osób o przyznaniu nagrody zadecyduje liczba uzyskanych punktów MNiSW.

Zarząd wyłoni zwycięzców w obydwu kategoriach wiekowych według powyższych kryteriów analizy bibliometrycznej, głosi wyniki oraz wręczy nagrody w trakcie VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w Warszawie.

 

Zarząd Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej

Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa 11 kwietnia 2018

Zgodnie z par. 20 Statutu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej Zarząd Główny zwołuje Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa na dzień 14 maja 2018 roku:

 • I termin: 17:15
 • II termin 17:30

Zarząd zgodnie z par. 18 Statutu Towarzystwa podaje ramowy program posiedzenia:

 1. Rozpatrzenie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego oraz Komisji Rewizyjnej.
 2. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
 3. Nadanie medali Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej w uznaniu szczególnych zasług dla Towarzystwa.
 4. Wybory Przewodniczącego i Zarządu Głównego na kadencję 2018-2021
 5. Sprawy różne Towarzystwa.

W imieniu Zarządu
Sekretarz Towarzystwa

Składki członkowskie 2018 18 lutego 2018

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy,

 

W imieniu Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej zwracam się z prośbą o uiszczenie składek członkowskich za 2018r oraz, w przypadku niektórych członków, za lata wcześniejsze.

 

Przypominam, że składki członkowskie są głównym żródłem finansowania działalności statutowej Towarzystwa i solidarne ich opłacanie umożliwia wypełnianie jego zadań oraz działanie na rzecz naszej społeczności nefrologicznej.

 

Składka członkowska za 2018r nie uległa zmianie i wynosi 50zł.

Uprzejmie proszę o wpłacanie składek na konto Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej:

ING Bank Śląski nr konta: 06 1050 1575 1000 0022 7711 8093

Nr konta dostępny jest również na stronie PTNfD.

 

Informuję, że w tym roku składki NIE BĘDĄ zbierane przez Skarbnika PTNfD podczas naszego zjazdu.

Serdecznie pozdrawiam, do zobaczenia w Warszawie!

 

Ilona Zagożdżon

Skarbnik PTNfD