Ośrodek nefrologii dziecięcej w Zielonej Górze
Nazwa
Katedra Pediatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego/Kliniczny Oddział Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
Struktura
Ośrodek funkcjonuje w ramach Katedry i Oddziału Klinicznego Pediatrii znajdujących się w strukturach wielospecjalistycznego Szpitala Uniwersyteckiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2021 r. planowane jest przeniesienie Kliniki do powstającego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (na zdjęciu), gdzie znajdować się będą specjalistyczne zespoły/oddziały oraz poradnie dedykowane wyłącznie dzieciom.
Działalność kliniczna i dydaktyczna prowadzona jest na bazie wielospecjalistycznego 50‑łóżkowego oddziału z wydzielonymi łóżkami dla pacjentów nefrologicznych jak również przyszpitalnej poradni nefrologii dziecięcej.
Zespół nefrologiczny tworzą:
- dr hab. med. Marcin Zaniew, prof. UZ – Kierownik Katedry Pediatrii, Z-ca Klinicznego Oddziału Pediatrii
- lek. Hanna Blask-Błaszyńska
- lek. Marcin Kołbuc
Historia
Ośrodek od dawna pełni istotną rolę w regionie w opiece nad dziećmi. Nefrologia dziecięca była i jest jedną z głównych dziedzin pediatrii w tutejszym Ośrodku. Do 2015 r. jednostka funkcjonowała w strukturach Szpitala Wojewódzkiego. Aktualnie jesteśmy jednostką akademicką zajmującą się dydaktyką oraz działalnością diagnostyczno-leczniczą w zakresie pediatrii w tym nefrologii dziecięcej.
Zakres działalności
- zajmujemy się diagnostyką i leczeniem szerokiego spektrum schorzeń nefro-urologicznych; dzięki współpracy z laboratoriami genetycznymi oferujemy badania genetyczne w wielu jednostkach chorobowych,
- współpracujemy ściśle z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Dziecięcej i Urologii; wspólnie z zespołem urologicznym, posiadającym największe doświadczenie w kraju w leczeniu kamicy moczowej u dzieci, tworzymy Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Kamicy u Dzieci.
Główne kierunki badań
- główne nasze zainteresowania naukowo-badawcze to zagadnienia związane z kamicą moczową, tubulopatiami oraz uwarunkowanymi genetycznie chorobami nerek. W tym zakresie współpracujemy z wieloma ośrodkami w kraju i zagranicą.
Koordynujemy następujące projekty wieloośrodkowe:
- Polski Rejestr Uwarunkowanych Genetycznie Tubulopatii (POLtube) – wspólnie Kliniką Nefrologii Dziecięcej w Lublinie,
- międzynarodowy projekt dotyczący określenia podłoża genetycznego zastawek cewki tylnej (ośrodek koordynujący: Uniwersytet w Bonn, Niemcy).
Dane kontaktowe
https://www.wlnz.uz.zgora.pl/index.php?PL
http://www.szpital.zgora.pl/oddzialy/64-kliniczny-oddzial-pediatrii
tel. 68 3296-387; -388
email: m.zaniew@wlnz.uz.zgora.pl