Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut
« Powrót

WARSZTATY DLA MŁODYCH NEFROLOGÓW  

26 listopada 2023 20:05

W dniach 25-26.11.2023 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie odbyły się pierwsze warsztaty dla młodych nefrologów Diagnostyka w Nefrologii Dziecięcej.
 
W warsztatach uczestniczyli młodzi lekarze z całej Polski. Warsztaty rozpoczęły się w sobotę rano wykładami o diagnostyce nadciśnienia tętniczego Pani Profesor Dorota Drożdż (opiekun Forum Młodych Nefrologów w Zarządzie PTNFD) oraz o diagnostyce i postępowaniu w atypowym zespole hemolityczno-mocznicowym Pani Doktor Beata Leszczyńska - kierownik Stacji Dializ w Klinice Nefrologii i Pediatrii DSK UCK WUM.
Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 5-osobowe grupy warsztatowe i w ciągu 2 dni przeszli praktyczne szkolenie z postępowania w diagnostyce nefrologicznej:
1. Postępowanie w AKI – dr Beata Leszczyńska, piel. Anna Tomczak
2. Diagnostyka w nadciśnieniu tętniczym – dr hab. Piotr Skrzypczyk
3. Biopsja nerki pod kontrolą USG – dr hab. Małgorzata Mizerska-Wasiak
4. Badanie urodynamiczne – dr Michał Maternik
5. Diagnostyka radiologiczna w nefrologii dziecięcej – dr Dominik Nguyen
Drugiego dnia warsztaty rozpoczęły się wykładem o diagnostyce prenatalnej wad układu moczowego Pani Doktor Marty Florei - specjalisty położnictwa i ginekologii oraz ginekologa dzieci i młodzieży. Następnie młodzi nefrolodzy kontynuowali zajęcia w grupach szkoleniowych.
 
Z całego serca dziękujemy Pani dr Marii Daniel za pomysł zorganizowania Warsztatów, perfekcyjne przygotowanie, stworzenie wspaniałej atmosfery, energię i poświęcenie dla młodych nefrologów.
 
Bardzo dziękujemy wykładowcom za wspaniałe wykłady i prowadzącym zajęcia za profesjonalnie przygotowane warsztaty.
 
Dziękujemy Panu profesorowi Marcinowi Tkaczykowi - prezesowi PTNFD za nieustające wsparcie i pomoc w pozyskaniu sponsorów.
 
Dziękujemy Pani Profesor Małgorzacie Pańczyk-Tomaszewskiej - Kierownikowi Kliniki Nefrologii i Pediatrii DSK UCK WUM za pełnienie roli Gospodarza i możliwość organizacji warsztatów.
 
Dziękujemy sponsorom: Astra Zeneca, Coloplast i Oxford Pol, bez nich te warsztaty by się nie odbyły.
 
A na koniec dziękujemy Wam Kochani Uczestnicy, za frekwencję (100% zapisanych!), zainteresowanie i zaangażowanie, a także wspaniałą atmosferę!
 
Do zobaczenia (nie może być inaczej!) za rok!!!