Polskie Towarzystwo Nefrologi Dziecięcej

Upowszechniamy wiedzy o chorobach nerek u dzieci i młodzieży i sposobach leczenia, podnosimy kwalifikacje i poziom naukowy lekarzy, dbamy o przestrzeganie zasad deontologii lekarskiej, reprezentujemy nefrologię dziecięcą i pokrewne dziedziny, popularyzujemy ich osiągnięcia na forum krajowym i zagranicznym, organizujemy współpracę pomiędzy ośrodkami krajowymi i zagranicznymi, chronimy prawa nefrologów dziecięcych oraz zrzeszonych pracowników dyscyplin pokrewnych.

Zobacz nasz statut
« Powrót

Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii dziecięcej

07 września 2023 08:05

Szanowne Koleżanki i Koledzy,Uprzejmie informuję, ze z dniem 21 lipca 2023 roku zostałam powołana do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii dziecięcej na kolejną kadencję. Mam nadzieję na dalszą dobrą współpracę, nie tylko z konsultantami wojewódzkimi, ale również z całą społecznością nefrologii pediatrycznej.

 

1. Z przyjemnością pragnę poinformować, że z dniem 01.09.2023 roku będzie obowiązywał nowy program lekowy dotyczący aHUS. Praktycznie, lek w szpitalnych, akredytowanych aptekach znajdzie się po dopiero po przetargu, co trochę potrwa, ale wspólnie z kierownikami jednostek, prowadzących  program leczenia aHUS będziemy się starali, by ravulizumab trafił do naszych pacjentów jak najszybciej. Informacja o refundacji Ultomirisu jest publicznie dostępna.

Poniżej link do Obwieszczenie Ministra Zdrowia z wykazem leków refundowanych od 1 września 2023 dostępny na stronie internetowej MZ.

 

Obwieszczenie Ministra Zdrowia

 

2. W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące akredytacji uprzejmie przypominam, że w związku z nowym programem specjalizacyjnym istnieje obowiązek uzyskania nowej akredytacji przez jednostki, które będą prowadzić szkolenie specjalizacyjne oraz staże kierunkowe.

Uwaga! Akredytację należy uzyskać w ciągu 12 miesięcy od ukazania się programów specjalizacyjnych na stronie CMKP !  Bardziej szczegółowe dane zawarte są w skanach przeźroczy, które prezentowałam podczas majowej Konferencji PTNefD we Wrocławiu.3. Egzamin specjalizacyjny, który zostanie przeprowadzony tylko w formie ustnej, odbędzie się w Klinice Nefrologii Pediatrycznej UM we Wrocławiu w dniu 16.10.2023r. (poniedziałek). Do egzaminu ma przystąpić 7 osób. 

 

Z pozdrowieniami,

 

prof. dr hab. n. med. Danuta Zwolińska

Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii dziecięcej

Akredytacja nefrologia dziecięca akredytacja.doc
Program lekowy aHUS b.95.-od-09-2023.docx