Ośrodki

Wojskowy Instytut Medyczny Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie

Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej

Historia

Klinika ma swoją długoletnią tradycję. W 1965r. został zorganizowany Zespół Klinicznych Oddziałów Dziecięcych z Przychodnią, a w 1974r. oddziały zostały przeniesione do obecnej siedziby przy ul. Szaserów 128 w Warszawie. W 1975r. utworzono Klinikę Chorób Dzieci, w kolejnych etapach w latach 90-tych klinika została przekształcona w Klinikę Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej.

Stan obecny

Klinika dysponuje 30 łóżkami dla dzieci i młodzieży oraz dodatkowymi łóżkami dla rodziców w ramach akcji „Szpital z sercem”. W klinice leczonych jest rocznie ok. 300 dzieci o profilu nefrologicznym. Równolegle działa Przykliniczna Poradnia Nefrologiczna, która udziela ok. 420 porad rocznie. W klinice zatrudnionych jest 3 nefrologów (1 samodzielny pracownik naukowy) oraz 1 osoba specjalizuje się w nefrologii.

Klinika dysponuje szerokimi możliwościami diagnostycznymi w oparciu o aparaturę własną oraz nowoczesne zaplecze diagnostyczno-laboratoryjne (rtg, usg, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET-CT, scyntygrafia) i lecznicze (ESWL). W ramach specjalistycznej diagnostyki i leczenia w zakresie nefrologii dziecięcej prowadzi się dzieci z kamicą, wadami, zakażeniami układu moczowego, zaburzeniami w oddawaniu moczu, ostrymi i przewlekłymi kłębuszkowymi zapaleniami nerek. Od 15 lat w ramach kliniki działa Centrum Leczenia Kamicy Układu Moczowego u Dzieci i Młodzieży, służące pacjentom z całego kraju. Klinika posiada miejsca na staże specjalizacyjnew zakresie pediatrii i staże cząstkowe z nefrologii dla pediatrów.

Wśród głównych tematów badań naukowych należy wymienić kamicę dróg moczowych i stany zagrożenia kamicą, wady układu moczowego, zaburzenia mikcji, glomerulopatie, nadciśnienie tętnicze, zakażenia układu moczowego.

Dane kontaktowe

Podstawowe
Kierownik Kliniki Prof. dr hab. n. med. Anna Jung 22 68172366 ajung@wim.mil.pl
Lekarze nefrolodzy
Dr n. med. Violetta Bochniewska 22 6816246
Dr n. med. Katarzyna Jobs 22 6816246
Lek. med. Ewa Straż-Żebrowska 22 6817217
Poradnia Nefrologiczna
Lekarze nefrolodzy z kliniki 22 6817246